Ücretsiz Danışma Hattı

Yurtdışındaki ailelere Avukat Türkiyeden

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yurt dışında yaşayan Türk ailelerden çocukların alınması sorunuyla ilgili olarak vatandaşların yoğun yaşadığı yerlere aile müşavirlikleri görevlendireceklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sözlü soru önergelerini yanıtlayan Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Bozdağ, en çok şikayet edilen konuların bedelli askerlik ücreti ve pasaport harçlarının yüksekliği, mavi kart sahiplerinin emeklilik haklarının olmaması, vize sorunları, aile birleşimi ve sosyal yaşamda rastlanan ayrımcılıklar olduğunu ifade etti. Yurt dışında yaşayan Türk ailelerin elinden alınan çocuklarla ilgili Dışişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını dile getiren Bozdağ, başvuru sahibi ailelere rehberlik ve danışmanlık yanı sıra ilgili ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Bozdağ, Türk aile yapısını güçlendirmek için sivil toplum kuruluşlarının geliştirdiği projelerin desteklendiğini kaydetti. Yurt dışı ülkelerdeki gençlik dairelerinin, çocuğun gelişiminin ve selametinin tehlike altında olduğunu tespit ettiğinde çocukları alarak, koruyucu ailelere ve yurtlara verdiğini anlatan Bozdağ, Türk koruyucu aile olmaması halinde çocukların var olan ailelere teslim edildiğini belirtti. Bozdağ, Almanya, Hollanda ve Avusturya’da çocukların öz din ve kültürüne yabancı ailelere verildiği durumların söz konusu olduğunu vurguladı.

Bazı ülkelerde çocukların sübjektif gerekçelerle ailelerinden alındığı iddiaları olduğunu dile getiren Bozdağ, “Hükümetler arası görüşmelerde ve bütün temaslarımızda objektif nedenler olmadan çocukların alınmaması, alınması halinde öncelikle Türk bakıcı ailelere ya da başka aile olsa bile ailenin onayının alınması, eğitimlerin de çocuğun sahip olduğu kültür farklılıkları dikkate alınarak sürdürülmesi ve aileyle görüşmesinin kesilmemesi konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu konularda atılacak ciddi adımlarımız var” diye konuştu. Ailelerinden alınan çocuklar konusunda yurt dışında yaşayan vatandaşlara hukuki yardımlar yaptıklarının altını çizen Bozdağ, büyükelçiliklerde hukuk müşavirleri olduğunu, ayrıca Türk asıllı avukatlarla da ailelere yardım ettiklerini söyledi. Bozdağ, ihtiyaç duyulması halinde avukat masrafının da başkanlık tarafından karşılandığını ifade etti. Türkiye’den bir heyetin bu ülkelerdeki ilgili birimlerle görüştüğünü anlatan Bozdağ, temasların ardından rapor hazırlanacağını ve atılacak adımların belirleneceğini kaydetti. Bozdağ, “Yurt dışındaki vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlere aile müşavirliği görevlendirmesi yoluna gideceğiz. Bununla ilgili yasal çalışmayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız devam ettiriyor” dedi.

Haber Kaynağı : http://postgazetesi.com/2013/04/17/avukat-parasi-turkiyeden/ 2013-04-18

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.