Ücretsiz Danışma Hattı

GSM Faturalarına Aman Dikkat!

GSM firmalarının fauralara ekledikleri bazı tutarlar konusunda şirket sahiplerini uyaran Muhasebetr sitesi yazarı Mali Müşavir Koray ATEŞ "Son dönemlerde Turkcell veya Vodafone faturası kullanan işletmeler faturalara dikkat etmelidir" uyarısında bulundu.

Koray Ateş  fauralara dikkat edilemesi uyarısında bulunurken şunları belirtti. “ Faturalarda "Tahsilatına Aracılık Edilen Ödemeleriniz” diye bir satır görecekler. Fatura bedeline dahil edilen bu tutar maalesef işletmelerin neredeyse %95’i tarafından konuşma bedeliymiş gibi fatura matrahının bir unsuru kabul edilip maalesef GİDERLEŞTİRİLMEKTEDİR !!. İşte asıl problem de burada başlamaktadır.

Bilindiği üzere son dönemlerde GSM operatörleri çeşitli kampanyalar yaparak bu kampanyaların bir kısmını kendi faturalarına yansıtmaktadır. Örnek verecek olursak;

(A) firması GSM firmasının kampanyasından yararlanmış ve (X) firmasından 10 adet iphone cep telefonu almıştır. Cep telefonu toplam tutarı ise KDV hariç 10.000 TL’dir.

(X) firması söz konusu cep telefonu bedellerini (A) firmasına fatura etmiş ancak GSM firması (A) firmasının ödeyeceği KDV dahil 11.800 TL’yi kendi faturalarına 36 ay vadeli takside bağlamış böylece (A) firması (X) firmasına hiçbir ödeme yapmayacaktır.

Şimdi sırasıyla muhasebe kayıtlarını yapalım....

Yazının devamını ve daha fazlasını http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/057/ sayfasından okuyabilirsiniz. 2013-04-18

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

  • Şirket Müdürleri DİKKAT
    Yargıtay Ceza Genel Kurulu, limited şirketlerin de ´´tacir´´ sayıldığına ve ticareti terk suçunu işleyen limited şirketlerin temsil veya idari yetkili müdürlerinin, tıpkı gerçek kişi tacirler gibi cezalandırılmalarına karar verdi.
  • 3. Havaalanı Nereye Kurulacak
    Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul´a yapılacak 3. havalimanının, Karadeniz kıyısında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki eski kömür ocaklarının bulunduğu yerde yapılacağını bildirdi.
  • Evlilik, Facebook ve Özel Hayat
    Balayı fotolarını kocasından izinsiz sosyal medyada paylaştı, öfkeli adam soluğu mahkemede aldı çünkü...
%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.